Egyesületünk a TOP 7.1.1.-16-H-065-3.1 Vizes élet, egészséges élet című projekt keretében 2020 szeptembere és 2022 februárja között számos olyan rendezvényt valósított meg, amelyek az egészséges életmódot helyezték a fókuszba. Az események különös figyelmet helyeztek a vizes közegben végezhető mozgásformák jótékony hatásaira. E hatások azáltal, hogy egyszerre hatnak a gyakorló fizikai, szellemi és lelki kondíciójára, az elhanyagolt egészség bármely tünete esetén javallottak.
A 2020 szeptemberében rendezett szezonindító egészségnapon szó esett az egészséges táplálkozásról, amely biztosítja a megfelelő energia szintet és táplálja a testet. A látogatók számára szűrővizsgálati lehetőség is nyitva állt a következő körben: vércukormérés, vérnyomásmérés, látásvizsgálat, testösszetétel mérés és általános egészségügyi tanácsadás. Az általános egészségügyi tanácsadás keretében a helyes folyadékbevitelről és a stressz megfelelő kezelésének módjairól is tájékozódhattak a résztvevők. A délutáni programok között aktív sport is helyet kapott családi programok formájában, ahol a szülők is kipróbálhatták magukat a vízilabda sportban. Valamint folytatódtak az orvosi, szakértői tanácsadások is anyajegyszűréssel és a mozgás, a sport és a sportsérülések regenerációja témában tartott előadással. Utóbbin az alternatív medicina (homeopátia, hagyományos kínai orvoslás) kapcsán a felmerülő problémák mentális kezelésének lehetőségeiről is szó esett.
Ugyanezen időszakban indult a szeniorokat célzó foglalkozássorozat, amely a rendszeres, önmagunk jólétére való figyelmet és az ehhez kialakítandó rutint tűzte célul. Amint a mindennapi rutin részévé válik a testmozgás, és ehhez kapcsolódóan a tudatosan egészséges táplálkozás, az emberek egyre inkább elkezdenek figyelni a teljes egészségükre. A szenior korosztályban gyakrabban jelennek meg a napi hosszú időn át tartó ülőmunka miatti ízületi, reumatológiai panaszok, valamint pszichés kihívások. Így e csoport esetében a vízi sportok és az ilyen jellegű wellness foglalkozások kifejezetten sok előnnyel járnak, melyeket a projekt keretében a résztvevőknek módja volt megismerni.
„A vizes sportok előnyei a mentális egészség szempontjából” című előadáson a lelki és szellemi egészség állt a központban. A víz maga a szimbólumok rendszerében hagyományosan a lélek analógiája. Ennek megfelelően a vizes közegekben végzett mozgás a mozgással járó számos kedvező hatás mellett továbbiakat is képes adni – különösen a mentális egészség vonatkozásában. A rendezvény ennek bemutatására tett kísérletet, és gyakorlatban is használható praxisra javaslatot is adott. A projekt kiemelt célcsoportjában, a 35 év feletti korosztályban, ahol gyakrabban jelennek meg a napi hosszú időn át tartó ülőmunka miatti stresszes helyzetek kifejezetten szükségesek ezen ismeretek. A stressz hatások a mentális egészségre kedvezőtlenek. A blokkok, mentális elakadások oldására a vizes sportok terápiás hatással bírnak, és hosszú távon együttesen edzik a testi és a mentális izmokat is.
A második fókuszált kisebb rendezvény a szárazföldi és vizes közegben végzett mozgásformák egymást támogató hatásairól szólt megcélozva azokat a szakembereket, akik gyermekek és felnőttek sportfoglalkozásait vezetik. A vízben végzett sportok esetében sem hanyagolható el a szárazföldi edzés, így az egészségmegőrzés vonatkozásában is fontos komplexen alkalmazni a két közegben végezhető gyakorlatokat. A szárazföldi gyakorlatok révén a test felkészül a vízben történő mozgásra. A megelőzés jegyében az előadó szárazföldön végezhető preventív gyakorlatok átadásával is segítette a résztvevőket, hogy a mindennapokban és edzői munkájuk során minél teljesebben tudják tervezni a sportolás folyamatát. A szakember elmondta, hogy különösen az élsportolók esetében lényeges, hogy minél hamarabb komplex mozgás- és izomfejlesztési programban vegyenek részt. Nem elég, ha kifejezetten csak egy-egy, a sport vonatkozásában hangsúlyos részt eddzenek, hanem a teljes test edzése fontos, de ez a hobbiból, egészségmegőrzés céljából sportolók számára is elhanyagolhatatlan szempont kellene, hogy legyen.